Sporo firm meblarskich prowadzonych jest tutaj z dziada pradziada. Powstawały jako niewielkie zakłady stolarskie, rzemieślnicze, a w tej chwili są to już
olbrzymie firmy, które należą do czołówki przedsiębiorstw w Polsce. Produkowane w regionie meble i wyroby z drewna są eksportowane do ponad 60 krajów świata, między innymi do: Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji i Chin. Warto podkreślić, że na Warmii i Mazurach jest największe zagęszczenie producentów mebli w Europie – kontynuował. Region zajmuje 3. miejsce w UE pod względem produkcji arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych i desek oraz 4. pod względem pozostałych wyrobów z drewna, korka, słomy i materiałów do wyplatania.
W licznych rozsianych po całym regionie województwa warmińsko – mazurskiego skansenach i muzeach możemy poznać kulturę sprzed wieków którą tworzyli nasi przodkowie. Przykładem może być Muzeum Mazurskie w Owczarni – znajduje się w tradycyjnym, zabytkowym mazurskim domu pełnym typowych mebli, przedmiotów gospodarstwa domowego, obrazów, tkanin i naczyń. Łączne w 11 salach muzeum zgromadzono około tysiąca eksponatów, które przedstawiają dawne życie i kulturę ludności Mazur w przeszłości. Większość pamiątek ma rodowód mazurski, a 20% pochodzi z Litwy.
Muzeum Mazurskie nie jest typowe, ponieważ zwiedzający ma możliwość przebywania bezpośrednio pomiędzy starymi przedmiotami i meblami, czując klimat ówczesnych lat, przenosząc się jakby w czasie.
Najciekawszym elementem kolekcji muzealnej jest dobrze zachowana czarna kuchnia, w której gospodynie gotowały w palenisku na otwartym ogniu z dużym kominem powyżej.
Oprócz tego pomieszczenia ekspozycja obejmuje:
- meble domowe: kufry, szafy, bieliźniarki, ślubanki (meble łączące w sobie funkcję ławy, skrzyni, łóżka, w dzień służyły do siedzenia, a nocą do spania)
- sprzęt gospodarstwa domowego: balie, tary, a nawet drewniana lodówka i pralka na korbę z lat 1920-1930
- sprzęt kuchenny: drewniane formy do kostek masła i wyciskarki do twarogu, dzieże i maselnice
- elementy wystroju wnętrz: flakoniki do perfum, ręcznie malowana karafka
- wyroby tkackie: suknia zaręczynowa z 1930 r.
- wyroby plecionkarskie
- ekwipunek wojskowy: betonowa mina pochodząca z Wilczego Szańca, maska przeciwgazowa dla konia z I wojny światowej!
- książki i przedwojenne mapy.
Warto zwrócić uwagę na stojące przed Muzeum Mazurskim kamienie milowe oraz te, które wyznaczają granice majątków ziemskich. Na terenie placówki zgromadzono również wiele pamiątek z dawnych lat, np.: koła młyńskie, nagrobek poległego żołnierza wyryty w kamieniu polnym, czy XIX-wieczne hipoteczne księgi miasta Reszla, pisane gęsim piórem.
Do tradycji i historii z przed lat nawiązuje także w swojej działalności PW STYL Sp.j. Posiadamy w swojej ofercie kolekcje mebli wykorzystujące nietuzinkowe wzornictwo zaczerpnięte z tradycji meblarskich naszego regionu. Pracując na nowoczesnym, w pełni skomputeryzowanym parku maszynowym jesteśmy w stanie „tchnąć” w nasze meble duszę minionych lat, gwarantując jednocześnie najwyższą jakość wykonania, która pozowała cieszyć się naszymi wyrobami kilku pokoleniom użytkowników.