Warmia i Mazury od dawna były związane z produkcją drzewną i meblarską 
Stylfront

PRODUCENT FRONTÓW MEBLOWYCH


Pobierz katalog Fronty i elementy meblowe Zamów fronty meblowe

Warmia i Mazury od dawna były związane z produkcją drzewną i meblarską

Data publikacji: 2023-01-12

Sporo firm meblarskich prowadzonych jest tutaj z dziada pradziada. Powstawały jako niewielkie zakłady stolarskie, rzemieślnicze, a w tej chwili są to już olbrzymie firmy, które należą do czołówki przedsiębiorstw w Polsce. Produkowane w regionie meble i wyroby z drewna są eksportowane do ponad 60 krajów świata, między innymi do: Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji i Chin. Warto podkreślić, że na Warmii i Mazurach jest największe zagęszczenie producentów mebli w Europie – kontynuował. Region zajmuje 3. miejsce w UE pod względem produkcji arkuszy fornirowanych, sklejek, płyt laminowanych, wiórowych i desek oraz 4. pod względem pozostałych wyrobów z drewna, korka, słomy i materiałów do wyplatania.

W licznych rozsianych po całym regionie województwa warmińsko – mazurskiego skansenach i muzeach możemy poznać kulturę sprzed wieków którą tworzyli nasi przodkowie. Przykładem może być Muzeum Mazurskie w Owczarni - znajduje się w tradycyjnym, zabytkowym mazurskim domu pełnym typowych mebli, przedmiotów gospodarstwa domowego, obrazów, tkanin i naczyń. Łączne w 11 salach muzeum zgromadzono około tysiąca eksponatów, które przedstawiają dawne życie i kulturę ludności Mazur w przeszłości. Większość pamiątek ma rodowód mazurski, a 20% pochodzi z Litwy.

Muzeum Mazurskie nie jest typowe, ponieważ zwiedzający ma możliwość przebywania bezpośrednio pomiędzy starymi przedmiotami i meblami, czując klimat ówczesnych lat, przenosząc się jakby w czasie.

w muzeum

Najciekawszym elementem kolekcji muzealnej jest dobrze zachowana czarna kuchnia, w której gospodynie gotowały w palenisku na otwartym ogniu z dużym kominem powyżej.

Meble kuchenne

Oprócz tego pomieszczenia ekspozycja obejmuje:

Izba

Warto zwrócić uwagę na stojące przed Muzeum Mazurskim kamienie milowe oraz te, które wyznaczają granice majątków ziemskich. Na terenie placówki zgromadzono również wiele pamiątek z dawnych lat, np.: koła młyńskie, nagrobek poległego żołnierza wyryty w kamieniu polnym, czy XIX-wieczne hipoteczne księgi miasta Reszla, pisane gęsim piórem.

Do tradycji i historii z przed lat nawiązuje także w swojej działalności PW STYL Sp.j. Posiadamy w swojej ofercie kolekcje mebli wykorzystujące nietuzinkowe wzornictwo zaczerpnięte z tradycji meblarskich naszego regionu. Pracując na nowoczesnym, w pełni skomputeryzowanym parku maszynowym jesteśmy w stanie "tchnąć" w nasze meble duszę minionych lat, gwarantując jednocześnie najwyższą jakość wykonania, która pozowała cieszyć się naszymi wyrobami kilku pokoleniom użytkowników.

Meble zabytkowe

Witryna


Wszelkie prawa zastrzeżone © Copyright 2022 STYLFRONT sp.j
StylFront Facebook

Gronowo Górne, ul. Brylantowa 8 :: 82-300 Elbląg
+48 55 236 19 20 :: biuro@stylfront.pl